Zaloguj się!
Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

tylko ofiara moze odpuscic
(1 wejść) (1) Gość
Polecamy również FORUM REDAKCYJNO - MUZYCZNE
Poprzyj apel w sprawie alei dla Stefanii Wilczyńskiej w Warszawie (link)

W dółStrona: 1
TEMAT: tylko ofiara moze odpuscic
tylko ofiara moze odpuscic 2011/08/30 07:46  
wiele razy zastanawialam sie jak mozna bylo pozostac religijnym po okrucienstwach II wojny swiatowej.

Chyba znalazlam odpowiedź:

W slichot prosimy Boga o wybaczenie tylko za przestepstwa popelnione wobec natury, nie wobec czlowieka.
Natomiast, wobec czlowieka, tylko jeśli ofiara wybaczy przestepcy, on będzie miał szansę na poprawienie wyroku boskiego.

Bo czlowiek ma wolny wybor i dlatego jest on jedyny odpowiedzialny za swe czyny.

Żadna spowiedź ani skrucha nie pomogą, odpuszczenia trzeba prosic od ofiary, nie od Boga. Bo wg. religii zydowskiej Bóg nie jest odpowiedzialny za ludzkie czyny.

Ola
ola

Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/08/30 10:21  
nie jestem religijna i kieruje sie przewaznie przede wszystkim moim uczuciem, a to nie zawsze idzie w parze z rozumem...

od zawsze, od pierwszego zamachu jaki przezylam w israelu i zobaczylam te matki i tych ojcow ofiar, zastanawiam sie, i to do dnia dzisiejszego, bo slysze to zawsze i bez przerwy przy takich okazjach, jak ci rodzice moga powiedziec: nie nienawidze ich i mam nadzieje, ze moj syn/corka beda ostatnia ofiara....

jak jest zamach, jak widze te sprawozdania, ta krew, te kawalki ciala na drzewach i szybach wystawowych, to tak ich wszystkich nienawidze, od najmlodszego do najstarszego.... taka mam w sobie wscieklosc, taka ochote zemsty.... mija mi to oczywiscie po paru godzinach.... mija az do nastepnego zamachu i do nastepnych takich zdjec.... mialam szczescie po prostu do dnia dzisiejszego, ze nie trafilo nikogo z mojej rodziny, ale ci, ktorych trafilo...
skad oni to biora takie slowa, jak to moze byc, ze nie nienawidza? zabili im dziecko... zycie im sie skonczylo... ten bol i ta tesknota nigdy nie mina... ja po prostu nie jestem w stanie tego zrozumiec...

ludzie sa rozni i roznie reaguja...
moj ojciec pochodzil z bardzo religijnej rodziny i nigdy, nigdy nie wybaczyl niemcom... nigdy... ale tez nie przestal byl czlowiekiem wierzacym...
matka byla z asymilowanej rodziny, nie wierzacej, chyba tez nie wybaczyla, ale tez nie mowila o niemcach z taka nienawiscia, jak mowil moj ojciec... ale jak bywala w niemczech, to przechodzila ulice zawsze, bez wyjatku, na czerwonym swietle, bo: "nienawidze tego deutsche ordnung"...i kiedys powiedziala mi: bog mi sie skonczyl w getcie....
dana
Admin
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/08/30 11:46  
Dana, dla mnie Bog, czy Stworzyciel, są absolutnie nieistotni w konstrukcji swiata i wszystko jedno mi, czy wszystko samo sie stworzylo.
Ja tylko staram sie zrozumiec innych.(takze fizyke:-))

Np. terrorysta - z jednej strony ma prany mozg od dziecinstwa, z drugiej strony ma wolny wybor.

Ola
ola

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/08/30 16:11  
jak ma mozg prany od dziecinstwa, to nie ma wyboru... po prostu nie ma takiej opcji jak wybor nikt, to ma wyprany mozg...
wybor ma tylko ten, kto umie sam myslec, sam analizowac i potem wlasnie wybrac to, co wg niego najlepsze...

terrorysta wlasciwie ma tylko jedna opcje: zrobic zamach tam, gdzie popadnie, albo zaplanowac zamach tam, gdzie duzo ludzi, albo gdzie bedzie najbardziej
"efektywny", czyli w zamknietych pomieszczeniach takich, jak autobusy...
w autobusach praktycznie zawsze wszyscy gina...
dana
Admin

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/08/30 18:06  
Bardzo liczę na to, że Pan Mamzerek wypowie się w tym temacie.

bog mi sie skonczyl w getcie....
Tutaj przypomina mi się wypowiedź Edelmana - "Dajcie mu spokoj. On śpi."
Jak religijni Żydzi tłumaczą szoah?

Mojej prababci Niemcy zabili męża (był w AK), ona sama ze swoją rodziną została uratowana z transportu do Auschwitz. Dużo sie napatrzyła na wojnę a jednak pozostała religijna. Na grobie męża wybaczyła Niemcom. Powiedziała, że nie mogłaby zyć z nienawiścią.
"Jeśli bowiem, przebaczycie ludziom ich przewinienia, to i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski".
Siloam
את יהוה אלהיך תירא ואתו תעבד ובשמו תשבע
מה שהיה הוא שיהיה ומה שנעשה הוא שיעשה ואין כל חדש תחת השמש

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/08/31 04:26  
ola napisał:
wiele razy zastanawialam sie jak mozna bylo pozostac religijnym po okrucienstwach II wojny swiatowej.

Chyba znalazlam odpowiedź:

W slichot prosimy Boga o wybaczenie tylko za przestepstwa popelnione wobec natury, nie wobec czlowieka.
Natomiast, wobec czlowieka, tylko jeśli ofiara wybaczy przestepcy, on będzie miał szansę na poprawienie wyroku boskiego.

dokladnie tak. tylko ze pojecie "wobec natury" jest w judaizmie rozszerzane do "wobec boga": jezeli zjem cos niekoszernego, lub zlamie szabas, to moge prosic boga o wybaczenie i moze nawet bog wybaczy. natomiast jezeli cos skradne od sasiada, to o wybaczenie moge prosic tylko sasiada.

Bo czlowiek ma wolny wybor i dlatego jest on jedyny odpowiedzialny za swe czyny.

Żadna spowiedź ani skrucha nie pomogą, odpuszczenia trzeba prosic od ofiary, nie od Boga. Bo wg. religii zydowskiej Bóg nie jest odpowiedzialny za ludzkie czyny.

Ola

znowu - dokladnie tak. i jeszcze chce zaznaczyc ze za zbrodnie hitlerowskie odpowiedzialni sa hitlerowcy a nie bog.
mamzerek

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/08/31 04:34  
Siloam napisał:

1. bog mi sie skonczyl w getcie....
Tutaj przypomina mi się wypowiedź Edelmana - 2. "Dajcie mu spokoj. On śpi."
3. Jak religijni Żydzi tłumaczą szoah?

Mojej prababci Niemcy zabili męża (był w AK), ona sama ze swoją rodziną została uratowana z transportu do Auschwitz. Dużo sie napatrzyła na wojnę a jednak pozostała religijna. Na grobie męża wybaczyła Niemcom. 4. Powiedziała, że nie mogłaby zyć z nienawiścią.
"Jeśli bowiem, przebaczycie ludziom ich przewinienia, to i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski".

1. w getcie skonczyl sie szacunek do niemcow (a moze takze do polakow). bog z tym nie mial nic wspolnego.

2. edelman ##$%^ @#$% powstrzymam sie napisac co ja o nim mysle. zreszta robilem to juz wiele razy. bog moze i spi (bluzniarstwo) ale edelman napewno majaczyl.

3. a jak nireligijni? a jak goje? a jak wogole mozna cos takiegos wytlumaczyc? to jest ponad moj rozum. tak samo jak porownywanie izrael do hitlerowcow. ludzie sa zdolni do okrucienstwa bez granic. ken we amen.
a tak na marginesie, pol pota moze ktos wytlumaczyc?

4. jedno rzecz ich przestac nienawidziec. chociaz to trudne, napewno mozliwe. wybaczyc im jednak jest niemozliwe. bo wlasnie tylko pokrzywdzeni moga im wybaczyc. a ci juz nie sa w stanie tego zrobic.
mamzerek

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/08/31 07:32  

Mi raczej chodzilo o odpowiedź na pytanie "dlaczego B-g nie obronił Izraela przez holokaustem?" Jak tłumaczy się Jego milczenie. W przeszłości nieraz interweniował.
Siloam

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/08/31 08:58  
Siloam napisał:

Mi raczej chodzilo o odpowiedź na pytanie "dlaczego B-g nie obronił Izraela przez holokaustem?" Jak tłumaczy się Jego milczenie. W przeszłości nieraz interweniował.

To jest pytanie na ktore nie ma odpowiedzi. Bo zaklada w sobie istnienie Boga i jego odpowiedzialnosc za czyny ludzkie, oraz szczegolnie -
jego podwojne przymierze: miedzy Bogiem a ludzkoscia ogolnie i miedzy Bogiem a narodem wybranym w szczegolnosci. Poniewaz to sa legendy oparte wylacznie na opowiesciach, nie mozna ich traktowac jako fakty.

Zadalam inne pytanie. Jak czlowiek religijny moze pozostac w religii gdy własnie zadaje sobie tego rodzaju pytania.
Odpowiedź jest w tym: odpowiedzialnosc za czyny jest ludzka, nie boska.

Ola
ola

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/08/31 09:19  
dana napisał:
jak ma mozg prany od dziecinstwa, to nie ma wyboru... po prostu nie ma takiej opcji jak wybor nikt, to ma wyprany mozg...
wybor ma tylko ten, kto umie sam myslec, sam analizowac i potem wlasnie wybrac to, co wg niego najlepsze...

terrorysta wlasciwie ma tylko jedna opcje: zrobic zamach tam, gdzie popadnie, albo zaplanowac zamach tam, gdzie duzo ludzi, albo gdzie bedzie najbardziej
"efektywny", czyli w zamknietych pomieszczeniach takich, jak autobusy...
w autobusach praktycznie zawsze wszyscy gina...

Dana, wiem ze nie zwalniasz terrorysty od odpowiedzialnosci, więc w sprzecznosci z tym jest twierdzenie, ze terrorysta nie ma innej opcji.

Jest roznica miedzy praniem mozgu a wypranym mozgiem. Mozg wyprany jest chyba tylko w przypadku choroby alzheimera.

Na ogol terrorysta umie czytac i pisac, na ogol ma dostep do internetu, wiec pranie mozgow nie jest hermetyczne.

Są rozne kary za rozne przestepstwa, sa okolicznosci lagodzace i odwrotnie, ale nigdzie nie ma zwolnienia od odpowiedzialnosci za to ze przestepcy prano mozg.

Chyba naiwnie, mimo to czekam z niecierpliwoscia na dzien w ktorym terrorysci przestana wykonywac rozkazy ich psychopatycznych przywodcow.

Ola
ola

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/08/31 09:42  
Siloam napisał:

bog mi sie skonczyl w getcie....
Tutaj przypomina mi się wypowiedź Edelmana - "Dajcie mu spokoj. On śpi."
Jak religijni Żydzi tłumaczą szoah?

Mojej prababci Niemcy zabili męża (był w AK), ona sama ze swoją rodziną została uratowana z transportu do Auschwitz. Dużo sie napatrzyła na wojnę a jednak pozostała religijna. Na grobie męża wybaczyła Niemcom. Powiedziała, że nie mogłaby zyć z nienawiścią.

Cytat z prababci, czy z innego źródla?

Twoja prababcia na pewno nie popelnila zadnego przestepstwa i przebaczyla z dobrego serca.
Ale tego rodzaju myslenie:

- powszechne wsrod religijnych ludzi wszystkich rodzajow religii, jest nie tylko niezgodne z zasadami religii zydowskiej, ale, moim zdaniem, takze nieetyczne.

Bo zaklada zasade rachunkowosci odpuszczenia: ja jemu wybacze, to Bog mi wybaczy. Zasada odpuszczenia inną drogą niz przez sama ofiare, jest nieetyczna i doprowadzila w swoim czasie do absurdu handlu odpustami.

Ola
ola

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/08/31 11:10  
mamzerek napisał:
i jeszcze chce zaznaczyc ze za zbrodnie hitlerowskie odpowiedzialni sa hitlerowcy a nie bog.

hm, jako nie wierzaca to troche mi trudno w tym temacie...
ale oczywiscie, ze hitlerowcy sie odpowiedzialni, a nie bog.... tylko ja sie pytam: jak bog dopuscil do tego, zeby hitlerowcy zrobili co zrobili? i dlaczego?
dana
Admin

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/08/31 15:47  
To z szóstego rozdziału Ewangelii św. Mateusza.
Z tego stwierdzenia wynika inne: Jeśli Bóg wybaczył mi wykroczenie przeciw Niemu (np złamanie szabatu), to i ja powinienem przebaczyć mojemu oprawcy wykroczenia przeciw mnie.
Skoro Nieskończony Majestat mi wybaczył, to ja (proch i cień) tym bardziej powinienem wybaczyć.

Czy skrzywdzenie człowieka nie jest tez wykroczeniem przeciw Bogu? Boga, więc też trzeba prosić o wybaczenie.

... tylko ja sie pytam: jak bog dopuscil do tego, zeby hitlerowcy zrobili co zrobili? i dlaczego?
No ja też o to pytałem. Jak to tłumaczą religijni Żydzi?
Siloam

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/08/31 16:03  
nie mam pojecia siloam... nie jestem religijna...
ale czasem na forum pojawia sie mojsze rabejnu... ten jest religijny i moze przeczyta i da odpowiedz....
dana
Admin

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/08/31 21:38  
Siloam napisał:

Czy skrzywdzenie człowieka nie jest tez wykroczeniem przeciw Bogu? Boga, więc też trzeba prosić o wybaczenie.

Nie, wykroczenie przeciwko człowiekowi jest przeciwko człowiekowi... Przestrzeganie praw i etyczne postępowanie wobec ludzi to jedna z podstaw judaizmu (bo z tego punktu rzecz rozpatruję) a Bóg nie odpuszcza grzechów popełnionych wobec ludzi.

Kiedyś przeczytałam między innymi to...
www.the614thcs.com/17.1375.0.0.1.0.phtml
amamit
אם הציפור שלכם עדיין חיה – תנו לה לעוף
Admin

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/08/31 21:45  
piekne....
dana
Admin

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/09/01 08:22  
amamit napisał:

Amamit, przeczytalam to z uwaga i chcialabym zastanowic sie nad tym:

"Gdyby nie atrakcyjność zła i gdyby tylko czynienie dobra było dla człowieka pociągające, nie byłoby ono ludzkim świadomym wyborem."

i polaczyc to z problemem Pol Pota.

Nie zgadzam sie z pojeciem atrakcyjnosci zła, bo normalnego czlowieka zło odstrecza.Ale sa psychopaci, inaczej nazwani jednostki antyspoleczne, inaczej typy gnębiące - ludzie zupelnie normalni z punktu widzenia psychiatrycznego. Oni takze rozrozniaja miedzy zlem a dobrem i dzieki temu kryterium wolnego wyboru stosuje sie takze do nich, ale siebie uwazaja za istote wyzszą (alfa) i wg. tego kryterium sa gotowi absolutnie na wszystko, co im pomoze w osiagnieciu ich celow.

Oni nie maja zadnych ograniczen moralnosci. Jest ich mniej niz wiekszosc ludzi, ktorzy wzdragaja sie przed zlem. Te typy psychopatyczne potrafia uczynic tyle zla, ze wydaje sie ze jest ich o wiele wiecej.

Ola
ola

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/09/01 08:38  
Ola napisała:

Czynienie zła jest atrakcyjne, bo atrakcyjna jest władza na przykład...
Nikogo zło nie odstręcza, na co dzień popełniamy złe uczynki. Może nie takie, ale nikt nie jest od nich wolny... Może nie wszyscy tyle samo, ale... nie ma na ziemi człowieka sprawiedliwego, który by tylko dobro robił i nie grzeszył.

Kierujemy się naszą wolą... Czasem zło wyrządzamy umyślnie, czasem bez intencji. Dobrze, gdy staramy się je naprawić...
amamit
Admin

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/09/01 08:52  
Siloam napisał:

Jeszcze w odpowiedzi.
Ja może niezbyt precyzyjnie się wyraziłam... Ludzie od początku do końca odpowiadają za swoje czyny.
Chodziło mi o to, że warunkiem koniecznym do wykazania prawdziwej skruchy i żalu jest zadośćuczynienie (okupienie). I to zarówno jeśli chodzi o czyny przeciwko Bogu jak i przeciwko człowiekowi. W przypadku czynu przeciw człowiekowi: naprawa wyrządzonej krzywdy. Modlitwa do Boga o dopuszczenie grzechu, który był czynem przeciwko człowiekowi dla Żydów jest niewystarczająca. Dla Boga "zdaje się" też.

Każdy człowiek rodzi się z możliwością czynienia dobra i czynienia zła i wyposażony w sumienie (judaizmowi obca jest koncepcja grzechu pierworodnego, a Adam nie został wygnany z Raju za sam grzech, tylko brak skruchy; rodząc się nie jesteśmy "obciążeni", sami piszemy swoja historię). Ludzie dostali od Boga też wskazówki jak należy postępować. Żydzi nazywają je Halachą, drogą. Prawo to nie tylko zakazy (czyli wskazówki, czego nie wolno robić) ale i sposób postępowania (między innymi przewidziane za dany czyn zadośćuczynienie i uzyskanie przebaczenia od tych, którzy doznali krzywdy).

Koncepcja Boga odpuszczającego "od ręki" wszystkie grzechy pozbawia człowieka możliwości zadośćuczynienia i prawdziwej skruchy a nawet gdy się nad tym głębiej zastanowić - w ogóle czynienia dobra i odpowiedzi na zło, naprawy świata (tikkun olam), która zaczyna się od naprawy samego siebie. Po cóż wypełniać przykazania Tory, przestrzegać Prawa?

To trochę odbiegając od głównego tematu... Ale w sumie w temacie: tylko ofiara może wybaczyć...

"Jeśli bowiem, przebaczycie ludziom ich przewinienia, to i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski"
Ten cytat o przebaczeniu dotyczy właśnie ludzkiego przebaczenia ludziom. Mateusz nie pisze o wybaczeniu przez Boga czynów przeciwko człowiekowi, nakłania ludzi do wybaczania ludziom, pokazując, że tamci potrzebują tego tak jak wszyscy przebaczenia przez Boga czynów przeciwko Bogu.

Idea zadośćuczynienia i uzyskania przebaczenia u skrzywdzonego człowieka obecna jest jeszcze w tym Mateuszowym wersecie:
"Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj!"
amamit
Admin

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/09/01 08:59  
amamit napisał:
Ola napisała:

Nikogo zło nie odstręcza, na co dzień popełniamy złe uczynki. Może nie takie, ale nikt nie jest od nich wolny... Może nie wszyscy tyle samo, ale... nie ma na ziemi człowieka sprawiedliwego, który by tylko dobro robił i nie grzeszył.

Kierujemy się naszą wolą... Czasem zło wyrządzamy umyślnie, czasem bez intencji. Dobrze, gdy staramy się je naprawić...

Plotkowanie, jedzenie slodyczy, wejscie na gape do kina, przeklenstwo rzucone na kogos - te tzw. drobne przestepstwa sa popelniane z uczuciem ze źle robimy i to jest to odstręczenie. A co dopiero straszniejsze przestepstwa. Ten kto czuje przyjemnosc z mordowania nie jest czlowiekiem. Jest psychopatą, drapieznikiem bez sumienia, a nie czlowiekiem.

Czlowiek normalny jesli nie w tym momencie, to pozniej czuje sie nieswojo .

Ola
ola

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/09/01 09:14  
Tak, ja rozumiem co masz na myśli... Mnie jednak "nie leży" nazywanie wszystkich ciężkich przestępców psychopatami. Jakieś 2% populacji może "poszczycić" się tym mianem, tak zgadza się, wielu z nich popełnia w końcu ciężkie przestępstwa... Jednak - nie wszyscy przestępcy to psychopaci. A psychopaci nie dopuszczają się tylko ciężkich przestępstw, wręcz przeciwnie, większość z nich to ludzie, którzy notorycznie dopuszczają się przestępstw pospolitych.

Psychopatia zresztą nie oznacza nieumiejętności odróżniania zła od dobra. Nie oznacza braku sumienia, jest zaburzeniem kontroli emocji i reakcji na nie oraz specyficznym problemem z przyjęciem obowiązujących norm społecznych. Nie oznacza braku sumienia i zwolnienia od odpowiedzialności.

Odczłowieczanie katów także mi nie leży... Pisałam już o tym na forum... Od zwierząt także nie można żądać odpowiedzialności za czyny...
amamit
Admin

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/09/01 09:52  
amamit napisał:
Tak, ja rozumiem co masz na myśli... Mnie jednak "nie leży" nazywanie wszystkich ciężkich przestępców psychopatami. Jakieś 2% populacji może "poszczycić" się tym mianem, tak zgadza się, wielu z nich popełnia w końcu ciężkie przestępstwa... Jednak - nie wszyscy przestępcy to psychopaci. A psychopaci nie dopuszczają się tylko ciężkich przestępstw, wręcz przeciwnie, większość z nich to ludzie, którzy notorycznie dopuszczają się przestępstw pospolitych.

Psychopatia zresztą nie oznacza nieumiejętności odróżniania zła od dobra. Nie oznacza braku sumienia, jest zaburzeniem kontroli emocji i reakcji na nie oraz specyficznym problemem z przyjęciem obowiązujących norm społecznych. Nie oznacza braku sumienia i zwolnienia od odpowiedzialności.

Odczłowieczanie katów także mi nie leży... Pisałam już o tym na forum... Od zwierząt także nie można żądać odpowiedzialności za czyny...

Masz racje.

Poniewaz zgadzamy sie we wszystkim to w czym sie nie zgadzamy?

W tym ze nazwalam ich drapieznicy? Alez psychopaci sa drapieznikami. Przepraszam wszystkie zwierzeta drapiezne.
Zwierzeta nie sa psychopatami.
)))))))))))
Ola
ola

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/09/01 09:59  
poprawiam, bo cytowalam amamit a źle wyszlo, jakbym cytowala siebie. Przepraszam . przy okazji poprawilam takze ostatnie zdanie.
Tak powinno byc:

amamit napisał:

Nikogo zło nie odstręcza, na co dzień popełniamy złe uczynki. Może nie takie, ale nikt nie jest od nich wolny... Może nie wszyscy tyle samo, ale... [i]nie ma na ziemi człowieka sprawiedliwego, który by tylko dobro robił i nie grzeszył

Plotkowanie, jedzenie slodyczy, wejscie na gape do kina, przeklenstwo rzucone na kogos - te tzw. drobne przestepstwa sa popelniane z uczuciem ze źle robimy i to jest to odstręczenie. A co dopiero straszniejsze przestepstwa. Ten kto czuje przyjemnosc z mordowania nie jest czlowiekiem. Jest psychopatą, drapieznikiem bez sumienia, a nie czlowiekiem.

Czlowiek normalny, nawet przy malych przestepstwach jesli nie w tym momencie, to pozniej czuje sie nieswojo . A do wielkich przestepstw czuje odraze.

Ola
ola

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/09/01 21:16  
Bardzo mi się podobał tekst "To nie Bóg zbudował Auschwitz", zastanawim się nad tym, co pisaliście wcześniej na temat: tylko ofiara może odpuścić w kontekście psalmu 51. Nie umiem tego jakoś pogodzić. Psalm wyraża pokutę Dawida po tym, jak wysłał na śmierć Uriasza i zgrzeszył z Batszebą. Dawid w szczerości serca prosił Pana o przebaczenie, mówił: "Obmyj mnie zupełnie z winy mojej, I oczyść mnie z grzechu mojego...I zgładź wszystkie moje winy...Obmyj mnie, a ponad śnieg bielszy sie stanę...". Cały psalm jest istotny. Widzę tutaj wielką nadzieję Dawida, że Bóg mu odpuści winy, potwierdza to także II Ks. Samuela 12,13. Dawid poniósł konsekwencje grzechu, ale grzech został mu odpuszczony według proroka Natana (II Sam.)...
Agnieszka

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/09/02 11:33  
Agnieszka napisał:
Bardzo mi się podobał tekst "To nie Bóg zbudował Auschwitz", zastanawim się nad tym, co pisaliście wcześniej na temat: tylko ofiara może odpuścić w kontekście psalmu 51. Nie umiem tego jakoś pogodzić. Psalm wyraża pokutę Dawida po tym, jak wysłał na śmierć Uriasza i zgrzeszył z Batszebą. Dawid w szczerości serca prosił Pana o przebaczenie, mówił: "Obmyj mnie zupełnie z winy mojej, I oczyść mnie z grzechu mojego...I zgładź wszystkie moje winy...Obmyj mnie, a ponad śnieg bielszy sie stanę...". Cały psalm jest istotny. Widzę tutaj wielką nadzieję Dawida, że Bóg mu odpuści winy, potwierdza to także II Ks. Samuela 12,13. Dawid poniósł konsekwencje grzechu, ale grzech został mu odpuszczony według proroka Natana (II Sam.)...

Nasza dyskusja opiera sie na slichot w procesie przeprowadzanym co roku jesienią, w ktorym niebieska administracja zawyrokuje kto ma byc w ksiedze zycia a kto w ksiedze smierci. Nawet jest mozliwosc zalozenia rewizji

Slichot to lex generalis, a psalm 51 lex specjalis. Prawo generalne jest nadrzedne w kazdym systemie prawnym.

Ola
ola

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/09/02 15:00  
Siloam napisał:

nieraz interweniowal? nie zaprzeczam. ale mozesz podac przyklad gdzie uwazasz ze interweniowal?

czy rozumiesz dlaczego nie interweniowal kiedy pol pot wymordowal miliony wlasnych obywateli? jezeli tak, to prosze wytlumacz mi, moze wtedy zrozumiemy dlaczego nie interweniowal podczas holkaustu.

istnieje wiele teorii (jedna bardziej bezpodstawna od drugiej) dlaczego bog nie interweniowal podczas holokaustu. przytocze kilka
1. satmer chasydzi twierdza ze to dlatego ze bezbozne syjonistyczne pokolenie oddalilo boga.
2. niektorzy syjonisci twierdza ze dzieki holokaustowi powstalo panstwo izrael
3. niektorzy kabalisci twierdza ze ofiary holokaustu podwyzszyly poziom duchowy na ziemi w latach powojennych.

ja smiem twierdzic ze bog broni narod izraela kiedy ten narod zyje wedlug zasad i praw boga. cala ksiega "szoftim" (sedziow?) to jeden po drugim ciag okresow naprzemian kiedy zydzi nie przestrzegaja praw tory i cierpia pod najazdem wrogow i kiedy pojawia sie lider ktory przestrzega prawa, inspiruje ludnosc, a bog niszczy wrogow izraela. dwa razy bog "dopuscil" do tego ze swiatynia zastala zburzona. medrcy snuja wiele hipotez dlaczego. na podstawie wszystkich tych hipotez opracowuja halache ktora kieruje zycie w strone moralna i etyczna. historia zydow jest pelna holokaustow. po dwoch zburzeniach swiatyn (za kazdym razem ponad polowa ludnosci zydowskiej zostala wymordowana) mielismy wyprawy krzyzowe, wytepienie zydow hiszpanskich/portugalskich (polecam ksiazke ojca netanjahu), pogromy chmielnickiego... za kazdym razem wiekszosc zydow w danych panstwach zostala wymordowana. moze bog dopuszcza do tego "swiadomie" i celowo - zeby zwolnic postep nauki i sztuki. wyobrazacie sobie co by bylo gdyby te 6 milionow
zydow europejskich przezylo? mielibysmy teraz na swiecie ze 100 milionow zydow. ilu wsrod nich swiatowej klasy uczonych...
mamzerek

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/09/02 15:03  
ola napisał:
Siloam napisał:

To jest pytanie na ktore nie ma odpowiedzi. Bo zaklada w sobie istnienie Boga i jego odpowiedzialnosc za czyny ludzkie, oraz szczegolnie -
jego podwojne przymierze: miedzy Bogiem a ludzkoscia ogolnie i miedzy Bogiem a narodem wybranym w szczegolnosci. Poniewaz to sa legendy oparte wylacznie na opowiesciach, nie mozna ich traktowac jako fakty.

Zadalam inne pytanie. Jak czlowiek religijny moze pozostac w religii gdy własnie zadaje sobie tego rodzaju pytania.
Odpowiedź jest w tym: odpowiedzialnosc za czyny jest ludzka, nie boska.

Ola

jezeli dobrze cie rozumiem, wlasnie dalas odpowiedz na swoje pytanie. odpowiedzialnosc za czyny ludzkie spada na ludzi. a kara za niektore czyny / przestepstwa tez jest odpowiedzialnoscia ludzi. jeden z siedmiu praw noachidzkich, ktore obowiazauja (wedlug judaizmu) wszystkich ludzi, to stworzyc system karny/sadowy (a z ogonkiem)
mamzerek

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/09/02 15:05  
dana napisał:
mamzerek napisał:
i jeszcze chce zaznaczyc ze za zbrodnie hitlerowskie odpowiedzialni sa hitlerowcy a nie bog.

hm, jako nie wierzaca to troche mi trudno w tym temacie...
ale oczywiscie, ze hitlerowcy sie odpowiedzialni, a nie bog.... tylko ja sie pytam: jak bog dopuscil do tego, zeby hitlerowcy zrobili co zrobili? i dlaczego?

przeczytaj co odpowiedzialem dwa posty wyzej
szabat szalom
mamzerek

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/09/02 15:09  
Siloam napisał:
To z szóstego rozdziału Ewangelii św. Mateusza.
Z tego stwierdzenia wynika inne: Jeśli Bóg wybaczył mi wykroczenie przeciw Niemu (np złamanie szabatu), to i ja powinienem przebaczyć mojemu oprawcy wykroczenia przeciw mnie.
Skoro Nieskończony Majestat mi wybaczył, to ja (proch i cień) tym bardziej powinienem wybaczyć.

... tylko ja sie pytam: jak bog dopuscil do tego, zeby hitlerowcy zrobili co zrobili? i dlaczego?

bog nei moze byc "skrzywdzony". pojecie zbyt artropomorficzne. wedlug judaizmu boga sie nie prosi o wybaczenie po skrzywdzeniu czlowieka. prosi sie tylko i wylacznie skrzywdzonego. a poniewaz skrzywdzona ofiara mordu nie jest w stanie wybaczyc, bog tez nie moze wybaczyc morderstwa. nie znam sie na chrzescianstwie, ale wydaje mi sie ze judaizm rozni sie zasadniczo na tym punkcie od chrzescianstwa.
mamzerek

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/09/02 15:16  
amamit napisał:
Siloam napisał:

Nie, wykroczenie przeciwko człowiekowi jest przeciwko człowiekowi... Przestrzeganie praw i etyczne postępowanie wobec ludzi to jedna z podstaw judaizmu (bo z tego punktu rzecz rozpatruję) a Bóg nie odpuszcza grzechów popełnionych wobec ludzi.

Kiedyś przeczytałam między innymi to...

o!
wlasnie.

polecam tez "niezdolnosc mowienia" rabina pecarica
www.centrum-dialogu.oswiecim.pl/index.php/it/media/testi/53-teologia-w-obliczu-auschwitz/145-sacha-pecaric-niezdolno-mowienia
mamzerek

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/09/02 15:19  
amamit napisał:
Siloam napisał:

Jeszcze w odpowiedzi.
Ja może niezbyt precyzyjnie się wyraziłam... Ludzie od początku do końca odpowiadają za swoje czyny.
Chodziło mi o to, że warunkiem koniecznym do wykazania prawdziwej skruchy i żalu jest zadośćuczynienie (okupienie). I to zarówno jeśli chodzi o czyny przeciwko Bogu jak i przeciwko człowiekowi. W przypadku czynu przeciw człowiekowi: naprawa wyrządzonej krzywdy. Modlitwa do Boga o dopuszczenie grzechu, który był czynem przeciwko człowiekowi dla Żydów jest niewystarczająca. Dla Boga "zdaje się" też.

Każdy człowiek rodzi się z możliwością czynienia dobra i czynienia zła i wyposażony w sumienie (judaizmowi obca jest koncepcja grzechu pierworodnego, a Adam nie został wygnany z Raju za sam grzech, tylko brak skruchy; rodząc się nie jesteśmy "obciążeni", sami piszemy swoja historię). Ludzie dostali od Boga też wskazówki jak należy postępować. Żydzi nazywają je Halachą, drogą. Prawo to nie tylko zakazy (czyli wskazówki, czego nie wolno robić) ale i sposób postępowania (między innymi przewidziane za dany czyn zadośćuczynienie i uzyskanie przebaczenia od tych, którzy doznali krzywdy).

Koncepcja Boga odpuszczającego "od ręki" wszystkie grzechy pozbawia człowieka możliwości zadośćuczynienia i prawdziwej skruchy a nawet gdy się nad tym głębiej zastanowić - w ogóle czynienia dobra i odpowiedzi na zło, naprawy świata (tikkun olam), która zaczyna się od naprawy samego siebie. Po cóż wypełniać przykazania Tory, przestrzegać Prawa?

To trochę odbiegając od głównego tematu... Ale w sumie w temacie: tylko ofiara może wybaczyć...

"Jeśli bowiem, przebaczycie ludziom ich przewinienia, to i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski"
Ten cytat o przebaczeniu dotyczy właśnie ludzkiego przebaczenia ludziom. Mateusz nie pisze o wybaczeniu przez Boga czynów przeciwko człowiekowi, nakłania ludzi do wybaczania ludziom, pokazując, że tamci potrzebują tego tak jak wszyscy przebaczenia przez Boga czynów przeciwko Bogu.

Idea zadośćuczynienia i uzyskania przebaczenia u skrzywdzonego człowieka obecna jest jeszcze w tym Mateuszowym wersecie:
"Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj!"

lol
mateusz widocznie czytal jeremiasza
mamzerek

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/09/04 12:17  

nieraz interweniowal? nie zaprzeczam. ale mozesz podac przyklad gdzie uwazasz ze interweniowal?

Tutaj myślę własnie o wydarzeniach opisanych w Torze, i całej Biblii Hebrajskiej.
Całe dwa tysiąclecia diaspory odczytuję jako swego rodzaju boską interwencję.
Przetrwaliście. Przetrwaliście dwa tysiące lat prześladowań w wielu krajach.
Pomimo tak wielkiej nienawiści ze strony świata, zachowaliście tożsamość i kształtowaliście, w pewnej mierze kulturę zachodnią.

Zauważyłem jeszcze jedną ciekawą rzecz. Kraje, które szczególnie prześladowały naród wybrany, niedługi czas po tym prześladowaniu upadały.
Babilon 70 lat po zburzeniu Świątyni został podbity przez Persję.
Macedonia została podbita przez Rzym niedługo po Antiochu IV Epifanesie.
Kryzys Imperium Rzymskiego zaczął się Pod koniec I wieku, po wojnie Żydowskiej a był już poważny w czasach Bar Kochby. Ostateczny upadek nastąpił krótko po prześladowaniach za czasów Konstantyna.
Zobaczcie co się dzieje dzisiaj w Niemczech, 66 lat po szoah. Naród niemiecki wymiera. W 2008r Niemcy wydały oświadczenie, że spadku liczebności populacji niemieckiej nie da się już odwrócić. Miejsce cywilizacji Niemiec zajmuje dziś islam. Do 2050r Niemcy będą republiką islamską. Ten film pewnie znacie ale pozwolę go sobie zamieścić -

Co do Pol Pota, Stalina, Mao - jestem pewien, że ich ludobójstwo jest konsekwencją odrzucenia religijności. Bóg nie będzie się opiekował tymi, którzy nie chcą Jego opieki. Cała historia świata pokazuje, że tam, gdzie odrzuca się poszukiwanie Boga, tam dochodzi do koszmarnych zbrodni. Od czasów chińskich legistów w III w p.n.e. aż po dzisiejszych komunistów w Korei Pn. zachodzi ta prawidłowość.
Siloam

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/09/04 21:05  
Siloam napisał:

Co do Pol Pota, Stalina, Mao - jestem pewien, że ich ludobójstwo jest konsekwencją odrzucenia religijności. Bóg nie będzie się opiekował tymi, którzy nie chcą Jego opieki. Cała historia świata pokazuje, że tam, gdzie odrzuca się poszukiwanie Boga, tam dochodzi do koszmarnych zbrodni. Od czasów chińskich legistów w III w p.n.e. aż po dzisiejszych komunistów w Korei Pn. zachodzi ta prawidłowość.

nu, a muzulmanie nie odrzucaja Boga,
dlatego są pod jego opieką i zapanuja nad swiatem,
ken we amen i allahu akbar
powiedziałby szczeniaczek

Ola
ola

O:tylko ofiara moze odpuscic 2011/09/04 21:20  
mamzerek napisał:
Siloam napisał:

czy rozumiesz dlaczego nie interweniowal kiedy pol pot wymordowal miliony wlasnych obywateli? jezeli tak, to prosze wytlumacz mi, moze wtedy zrozumiemy dlaczego nie interweniowal podczas holkaustu.

istnieje wiele teorii (jedna bardziej bezpodstawna od drugiej) dlaczego bog nie interweniowal podczas holokaustu. przytocze kilka
1. satmer chasydzi twierdza ze to dlatego ze bezbozne syjonistyczne pokolenie oddalilo boga.
2. niektorzy syjonisci twierdza ze dzieki holokaustowi powstalo panstwo izrael
3. niektorzy kabalisci twierdza ze ofiary holokaustu podwyzszyly poziom duchowy na ziemi w latach powojennych.

ja smiem twierdzic ze bog broni narod izraela kiedy ten narod zyje wedlug zasad i praw boga. cala ksiega "szoftim" (sedziow?) to jeden po drugim ciag okresow naprzemian kiedy zydzi nie przestrzegaja praw tory i cierpia pod najazdem wrogow i kiedy pojawia sie lider ktory przestrzega prawa, inspiruje ludnosc, a bog niszczy wrogow izraela. dwa razy bog "dopuscil" do tego ze swiatynia zastala zburzona. medrcy snuja wiele hipotez dlaczego. na podstawie wszystkich tych hipotez opracowuja halache ktora kieruje zycie w strone moralna i etyczna. historia zydow jest pelna holokaustow. po dwoch zburzeniach swiatyn (za kazdym razem ponad polowa ludnosci zydowskiej zostala wymordowana) mielismy wyprawy krzyzowe, wytepienie zydow hiszpanskich/portugalskich (polecam ksiazke ojca netanjahu), pogromy chmielnickiego... za kazdym razem wiekszosc zydow w danych panstwach zostala wymordowana. moze bog dopuszcza do tego "swiadomie" i celowo - zeby zwolnic postep nauki i sztuki. wyobrazacie sobie co by bylo gdyby te 6 milionow
zydow europejskich przezylo? mielibysmy teraz na swiecie ze 100 milionow zydow. ilu wsrod nich swiatowej klasy uczonych...

Mamzerku, ostatnie zdanie to chyba nie na serio?
Zazdrość?

Ola
ola

Do góryStrona: 1
Moderatorzy: dana
Naszą witrynę przegląda teraz 276 gości i 2 użytkowników 
  • jederman
  • Olek