Zaloguj się!
Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Polskie obozy śmierci a stolica Izraela
(1 wejść) (1) Gość
Polecamy również FORUM REDAKCYJNO - MUZYCZNE
Poprzyj apel w sprawie alei dla Stefanii Wilczyńskiej w Warszawie (link)

W dółStrona: 12
TEMAT: Polskie obozy śmierci a stolica Izraela
Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/14 01:57  
** Ten wątek dotyczy artykułu: Polskie obozy śmierci a stolica Izraela **

admin
Admin
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

O: Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/14 07:31  
podpisane
tut_ets
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/14 09:41  
Oczywista jest sprawa, ze "polskie" obozy zaglady raz na zawsze trzeba wyeliminowac ze slownikow pisarczykow (i nie tylko) calego swiata. Jest dla mnie rowniez oczywiste, ze rzeczona petycje w tej sprawie podpisac nalezy, jakkolwiek przedmiot petycji nie jest mi obcy. Juz wiele lat temu, gdy stawialam pierwsze kroki na niderlandzkiej ziemi, spotkalam sie z "polskimi obozami zaglady" w tutejszych gazetach. Za posrednictwem (m.in.) mojego pracodawcy, kanalami dyplomatycznymi, reagowalam ostro na to zjawisko. Rowniez redaktorzy naczelni gazet, ktore zamieszczaly artykuly z tym falszywym nazewnictwem, bombardowani byli moimi listami z reprymenda i przypomnieniem faktow.
Na szczescie , juz od lat nie spotkalam wiecej oznak podobnej ignorancji w tutejszej prasie.

Co się zaś miasta stołecznego tyczy, to chyba nie bardzo rozumiem istotę Waszego (hm.. właśnie: czyjego? bo nie widzę kto się podeń podpisał ) apelu.
Na mój prosty rozum wnioskuje, ze sprzeciw autora budzi fakt nazywania TelAvivu stolicą państwa Izrael, podczas gdy jest nią de facto Jerozolima....
Analogiczna sytuacja jest w Niskich Landach; siedzibą rządu, siedzibą parlamentu i całego korpusu dyplomatycznego jest Haga. Również w Hadze mieści się pałac, w którym urzęduje i pracuje królowa Beatrix. Jedni nazywają Hagę, inni znowu Amsterdam stolicą kraju, podczas gdy ten ostatni jest nią oficjalnie. Zjawisko - zdawać by się mogło - kuriozalne. Kwestia ta nie budzi jednak żadnych emocji ani nie bulwersuje społeczeństwa tego kraju.

W czym jest rzecz zatem w Izraelu? Czy jest jeszcze coś, o czym nie wiem a wiedzieć powinnam?

Pozdrawiam wszystkich serdecznie
Margotje

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/14 12:32  
podpisane oczywiscie.....

margotje..... mysle, ze w israelu graja role dwie wazne rzeczy....
- uczuciowa: zyd zwiazany jest z jerozolima, uwaza ja za najswietsze miejsce i oczywiscie za stolice narodu zydowskiego i israela od zawsze...
- polityczna: holandia nie sprawia swiatu bolu glowy.... nikt nie interesuje sie, czy haga czy amsterdam sa stolica panstwa i tak naprawde jest to wewnetrzna sprawa holandii i holendrow... jerozlima, jak swiete miejsce dla 3 glownych religii swiata, jest na ustach wszystkich od zawsze.... i kazdy chcialby miec ja dla siebie... i to tak bardzo chcialby i tez od zawsze, ze kazda religia w przeszlosci i w terazniejszosci gotowa jest do wojny, mordu, wygnania innych, byle opanowac to miasto....
ono jednak zydowskie bylo od zawsze... i zydowskie pozostanie...
i jak dlugo zydzi panuja w jerozolimie, tak dlugo kazdy wyznawca kazdej religii bedzie mial wolny dostep nie tylko do wlasnych swietych miejsc, ale do kazdego swietego miejsca...malo tego.... kazdy rzad israela bedzie dalej dbal o wszystkie swiete miejsca w tym niebywalym wprost miescie, wszystko jedno czy naleza one do zydow, do chrzescijan, czy do muzulmanow..

jak muzulmanie dbali o swiete miejsca w jerozolimie wiemy wszyscy...
jak muzulmanie odnosza sie dzisiaj do wszystkich religii innych, to tez wiemy....
oczywiscie, ze trzeba popierac jerozolime jako stolice panstwa israela...
dana
Admin
ona jest jak ten mur wokol izraela ktorego gola glowa nie rozbijesz
(forumowicz melord o mnie)

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/14 13:19  
Holandia to kraj unikalny. Jesli z powodu rozmieszczenia pomaranczowych dygnitarzy tworza sie nieporozumienia, to jest to wina samych Holendrow.

Wezmy sobie Wilno, ktore jest stolica niepodleglej Litwy. Wielu Polakow wciaz uwaza je za polskie miasto, ale to jednak Wilno jest stolica Litwy, a nie Kowno.

Według spisu dokonanego przez okupacyjne władze niemieckie 14 grudnia 1916 w Wilnie mieszkało 74 466 (53,67%) Polaków, 57 516 (41,45%) Żydów, 2909 (2,09%) Litwinów, 2219 (1,59%) Rosjan, 611 (0,44%) Białorusinów, 880 (0,63%) Niemców i 193 (0,13%) osób innych narodowości. Łączna liczba ludności wyniosła wówczas 138 794.

Stolice Izrael ma tylko jedna. Nam chodzi o to, by wymyslic wspolnie jakas zgrabna kampanie marketingowa. Nazywanie Tel Awiwu stolica wynika z chaosu informacyjnego, tradycji PRL i niestety ignorancji dziennikarzy.
encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=4169059

admin
Admin

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/14 14:37  
Ja tak zawsze myślałam i zawsze tak mówiłam.... że:
....obozy zagłady znajdują się na terytorium naszego kraju czyli POLSKI.
Stolicą IZRAELA...odkąd zaczęłam kumać geograficznie czyli od lat szkolno podstawowych : była jest.... ...będzie JEROZOLIMA.....a największe lotnisko jest w Tel-Avivie ...taka moja geografia.....!!!
Ella
...obecna...
Miejsce: ziemia mniejsza

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/14 14:46  
Ellu, gdyby sie trzymac geografii scisle, to lotnisko Ben Guriona lezy najpredzej kolo miasta LOD, ale jest oczywiscie nazywane oficjalnie lotniskiem telawiwiskim.

Jak poczytasz dokladnie mape aglomeracji Tel Awiwu, to tez sie szybko zorientujesz, to cos w rodzaju polskiego Trojmiasta. Na te aglomeracje sklada sie bardzo wiele miast, miedzy ktorymi granic zadnych nie ma, czesto po jednej stronie ulicy jest takie miasto, a po drugiej inne, a sam Tel Awiw jako taki wcale nie jest taki wielki jakby sie moglo wydawac.

admin
Admin

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/14 19:30  
Ja daleka jestem od twierdzenia, ze Jerozolima nie jest miastem zydowskim; jest, byla i zawsze bedzie. To jednak nijak sie ma do jej stolecznego charakteru. Tyle tylko celem sprostowania mojej wypowiedzi.
Margotje

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/14 19:53  
A tam, witaj po dluzszej przerwie
admin
Admin

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/14 19:59  
Tak adminie....to zupełnie z tym Tel Avivem jako stolicą...jak z naszym Krakowem...i stołeczną Warszawą ze stolicą w Warszawie...od lat 400 nowa stolica właśnie w Warszawie jest....a KULTURALNA I HISTORYCZNA STOLICA ....jest w KRAKOWIE...
Ella
...obecna...
Miejsce: ziemia mniejsza

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/14 20:06  
Stolice Polski chronologicznie
pl.wikipedia.org/wiki/Stolica_Polski

Lp. Siedziba Lata
1. Giecz[1] ~860 (?) – pomiędzy 980 a 1038
2. POL Poznań COA.svg Poznań / POL Gniezno COA.svg Gniezno ok. 940-1039/1040
3. POL Kraków COA.svg Kraków 1039/1040-1079
4. POL Płock COA.svg Płock 1079-1138
5. POL Kraków COA.svg Kraków 1138-1290
6. POL Poznań COA.svg Poznań 1290-1296
7. POL Kraków COA.svg Kraków 1296- 1795
8. POL Warszawa COA.svg Warszawa 1815-1831
1918-1939
9. POL Lublin COA 1.svg Lublin 1944-1945
10. POL Łódź COA.svg Łódź 1945
11. POL Warszawa COA.svg Warszawa od 1945 a konstytucyjnie od 1952 roku.
admin
Admin

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/14 22:23  
To rzeczywiście niełatwa sprawa, zwłaszcza w sytuacji, gdy podmioty prawa międzynarodowego nie uznały Jerozolimy za stolicę Państwa Izrael... Ten fakt w oczywisty sposób narzuca politykom i dziennikarzom politycznym (a po nich również np. dziennikarzom kulturalnym) sposób mówienia o stolicy Izraela: jeśli nie Jerozolima, to które miasto? Niech będzie to - wydają się oni rozumować - w którym dobrosąsiedzkie państwa ulokowały swoje dyplomatyczne przedstawicielstwa.

Jak naprawić tak niejasną i przez nas nie akceptowaną sytuację? Najprościej poprzez działania polityczne - prowadzące wprost do międzynarodowego uznania Jerozolimy za stolicę Państwa Izrael (a w konsekwencji do przeniesienia dyplomatycznych przedstawicielstw z Tel Awiwu do Jerozolimy). Czy jednak taki plan w tych czasach jest realny? (Zawsze trzeba próbować!)

Czy zatem można zaproponować cokolwiek w zamian? Wydaje się, że tak Mam bowiem pewien - wyglądający dosyć niewinnie - pomysł.

Otóż wiadomo, że ludzie, jako użytkownicy języka naturalnego - wypowiadają się przy pomocy przymiotników. Przymiotniki są przez nich bardzo lubiane, ponieważ są zazwyczaj bardzo intuicyjne (czyli łatwe do zrozumienia). Ten ich charakter - intuicyjność - powoduje, że są wykorzystywane we wszelkiego rodzaju potocznej argumentacji, choćby w reklamie, czy w pospolitym plotkowaniu. Dla nas ważny jest fakt, że przymiotników używają także politycy i polityczni dziennikarze. Czasami służą im one do oceny, a czasami do opisu jakiegoś stanu rzeczy.

Ja chciałbym skupić się tutaj na przymiotnikach służących do opisu Czasami słyszymy o "przerwanym zawieszeniu broni" (pomiędzy jakimiś zwaśnionymi stronami) albo o "skończonym polityku" (jakiegoś partii). Czasami możemy także usłyszeć o "berlińskim rządzie" albo o "rządzie warszawskim". I właśnie tego rodzaju rozwiązanie chciałbym zaproponować do mówienia o Jerozolimie!

Choć jest to rozwiązanie zaledwie lingwistyczne - pomaga przecież użytkownikowi w przekazaniu zadanej kalki myślowej, a tego właśnie nam potrzeba. Kalka myślowa wyrażenia: "rząd jerozolimski" kierować będzie skojarzenia odbiorcy bardzo jednoznacznie, zmieniając zarazem jego dotychczasowe wyobrażenie o stolicy Izraela (które albo jest rozmyte, bo nie bardzo wiadomo, o co chodzi z tą stolicą Izraela, albo - w znakomitej większości przypadków - fałszywe, bowiem Tel Awiw nie jest stolicą Izraela).

Podsumowując: zamiast mówić "rząd Izraela" albo "premier Izraela" - powinniśmy mówić: "rząd jerozolimski" albo "premier rządu jerozolimskiego" (ewentualnie bliskie rodzinnie będą wyrażenia: "premier z Jerozolimy" i "rząd z Jerozolimy").

Nie wykluczając innych prób zmiany niechcianego przez nas stanu rzeczy (głównie w zakresie ujawniania złej woli niektórych pismaków) - po prostu róbmy najprostszą po słońcem rzecz: właściwie używajmy tych kilku zaledwie wyrażeń, a efekty - zapewne w dłuższym okresie - powinny być dla nas korzystne.

Pozdrawiam z chłodnego już Edynburga Shalom, ijk
izaakjk

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/15 12:06  
Nie sądzę, żeby jakiekolwiek próby zmiany w tym kierunku w ogóle coś dały. Pojęcie Tel Awiwu jako stolicy Izraela już się utrwaliło na dobre w wielu słownikach. Co z tego, że jest błędne, skoro jest mniej więcej 'odpowiednikiem' tego, co chce się przekazać?
Jeśli ktoś nie jest ignorantem i chce mieć pewność że mówi/pisze dobrze, to sam sobie sprawdzi, jak powinno być. Przyzwyczajenia językowe i pojęciowe bardzo trudno zmienić, prawie wcale.
zemir

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/15 13:25  
admin
Admin

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/15 16:50  
wszyscy uznaja jerozolime zachodnia, jako stolice panstwa, nie jerozolime zjednoczona...

daje wam slowo, ze w momencie jak powstanie panstwo palestynskie, w nastepnej godzinie ten zaklamany swiat uzna ich stolice, wszystko jedno, gdzie ja beda miec...
nu, w jerozolimie jej miec nie beda....
moze byc ramallah.....
dana
Admin

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/15 17:01  
Moze byc Paryz tez
admin
Admin

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/15 17:16  
dana napisał:
wszyscy uznaja jerozolime zachodnia, jako stolice panstwa, nie jerozolime zjednoczona...

daje wam slowo, ze w momencie jak powstanie panstwo palestynskie, w nastepnej godzinie ten zaklamany swiat uzna ich stolice, wszystko jedno, gdzie ja beda miec...
nu, w jerozolimie jej miec nie beda....
moze byc ramallah.....

stawiasz zasadnicze zalozenie ze te panstwo bedzie chociaz pokoju nie bedzie.

bo gdyby bylby pokoj, to i izrael i palestyna (czy oni naprawde chca tak sie nazywac. przeciez ta nazwa nie ma nic wspolnego ani z islamem ani z arabami) mogliby miec wspolna stolice w jerozolimie. bez podzialu na czesci.

ten kto nawoluje na podzial miasta, nawoluje do wojny. znowu to dla mnie papierek litmusowy na pokoj. kiedy mosci arabowie zgodza sie na stolice wspolna z zydami w jednym i tym samym niepodzieloym miescie z rownym i bezpiecznym dostepem dla wszystkich do kazdej dzielnicy miasta, wtedy i dopiero wtedy bedziemy wiedzieli ze chca pokoju.

allahu akbar!
mamzerek

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/15 17:19  
Humorek ci dopisuje. Na loterii wygrales Ferrari?

kiedy mosci arabowie zgodza sie na stolice wspolna z zydami w jednym i tym samym niepodzieloym miescie
admin
Admin

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/15 17:52  
admin napisał:
Humorek ci dopisuje. Na loterii wygrales Ferrari?

kiedy mosci arabowie zgodza sie na stolice wspolna z zydami w jednym i tym samym niepodzieloym miescie

wcale nie.

ale wlasnie prwdopodobienstwo pokoju jest mniej wiecej takie same co prawdopodobienstwo tego ze wygram na loterii ferrari.

ja ci mowie admin, pokoj bedzie mozliwy dopiero wtedy kiedy arabowie szczerze zadeklaruja ze oczywiscie zydzi ktorzy mieszkaja na terytoriach ich panstwa beda pelnopranymi obywatelami i nikogo przesiedlac nie trzeba.
mamzerek

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/15 18:00  
ja mila dziewczynka i gotowa jestem zawsze z kazdym podzielic sie wszystkim, co mam... ale nie jerozolima... ta nie jestem gotowa podzielic sie z nikim...
ani z "palestynczykami", ani z francuzami, ani z amerykanami.... z nikim!!!!!
ta jest zydowska i taka ma pozostac...
amen.
dana
Admin

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/15 18:03  
mamzerek napisał:
ale wlasnie prwdopodobienstwo pokoju jest mniej wiecej takie same co prawdopodobienstwo tego ze wygram na loterii ferrari.

ja ci mowie admin, pokoj bedzie mozliwy dopiero wtedy kiedy arabowie szczerze zadeklaruja ze oczywiscie zydzi ktorzy mieszkaja na terytoriach ich panstwa beda pelnopranymi obywatelami i nikogo przesiedlac nie trzeba.

pokoj bedzie wtedy, jak oni dojrzeja... a ze sa za nami jakies 600 lat, to poczekamy....
niech zaczna od wywalenia nauki i jezyka nienawisci w stosunku do zydow...
potem bedzie im latwiej...
dana
Admin

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/15 18:13  
Ella napisał:
Tak adminie....to zupełnie z tym Tel Avivem jako stolicą...jak z naszym Krakowem...i stołeczną Warszawą ze stolicą w Warszawie...od lat 400 nowa stolica właśnie w Warszawie jest....a KULTURALNA I HISTORYCZNA STOLICA ....jest w KRAKOWIE...

No tutaj to sobie wypraszam
Stolica Polski jest Warszawa, czy sie komus to podoba czy tez nie. Nikt i nic juz tego nie zmieni. Nie bez powodu Zygmunt III przeniosl stolice z prowincji do Warszawy.
Margotje

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/15 18:22  
dana napisał:

ja ci mowie admin, pokoj bedzie mozliwy dopiero wtedy kiedy arabowie szczerze zadeklaruja ze oczywiscie zydzi ktorzy mieszkaja na terytoriach ich panstwa beda pelnopranymi obywatelami i nikogo przesiedlac nie trzeba.[/quote]

pokoj bedzie wtedy, jak oni dojrzeja... a ze sa za nami jakies 600 lat, to poczekamy....
niech zaczna od wywalenia nauki i jezyka nienawisci w stosunku do zydow...
potem bedzie im latwiej...[/quote]

Slusznie Dano, najpierw nalezalo sie przywitac po dlugiej przerwie.
Niniejszym blad naprawiam i witam wszystkich

Co sie tyczy jezyka nienawisci, to zgadzam sie zupelnie z Toba, Dano.

W Izraelu tez to i owo moznaby naprawic:

www.rp.pl/artykul/552823-Rabin--goje-zyja-po-to--by-uslugiwac-Zydom.htmlWi%C4%99cejhttp://www.se.pl/wydarzenia/opinie/zydzi-precz-to-okej_159937_300678.html#comments

Nauczanie tegoz rabina nie przysparza splendoru Zydom i nijak sie ma do poprawy sytuacji.
Margotje

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/15 18:22  
Nie bez powodu Zygmunt III przeniosl stolice z prowincji do Warszawy.
[b]Margotje

Bo mu bliżej do Szwecji było.
Jan Gołębiowski
Nie zawsze trzeba mówić co się wie,ale zawsze trzeba wiedzieć co się mówi

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/15 23:44  
Zemir napisał: "Nie sądzę, żeby jakiekolwiek próby zmiany w tym kierunku w ogóle coś dały. Pojęcie Tel Awiwu jako stolicy Izraela już się utrwaliło na dobre w wielu słownikach. Co z tego, że jest błędne, skoro jest mniej więcej 'odpowiednikiem' tego, co chce się przekazać?
Jeśli ktoś nie jest ignorantem i chce mieć pewność że mówi/pisze dobrze, to sam sobie sprawdzi, jak powinno być. Przyzwyczajenia językowe i pojęciowe bardzo trudno zmienić, prawie wcale."

Drogi Zemir'ze Nie sądzę, żebyś miał rację w czterech z pięciu poruszonych przez Ciebie kwestiach. (1) Nie wiem, na jakiej podstawie twierdzisz, że próby zmiany omawianego stanu rzeczy nie powiodą się. Czy masz w tej sprawie jakieś dane z badań, jakieś wielkości statystyczne, analizy porównawcze etc? Ponadto: (2) czy mógłbyś wskazać słowniki, w których podana jest błędna informacja o stolicy Izraela? Rozglądałem się, ale nie znalazłem przykładu potwierdzającego Twoją tezę. (3) Oczywiście nie masz najmniejszej racji w stwierdzeniu, że pojęcie "Tel Awiw jako stolica Izraela" jest jakimś - jak to ująłeś - "odpowiednikiem tego, co chce się przekazać". Nie jest tak, ponieważ nie wszyscy chcą używać takiego pojęcia - właśnie z powodu jego "nieodpowiedniości" (nieadekwatności, gdyż zdanie "Tel Awiw jest stolicą Izraela" jest fałszywe). A w końcu: (4) Rzeczywiście trudno jest zmienić językowe przyzwyczajenia, ale już nie pojęcia, które jako użytkownicy języka zmieniamy nieustannie w mniejszym lub większym zakresie. Koniunkcja, której - Drogi Zemir'ze - użyłeś w tym zdaniu jest fałszywa.

Właśnie ze względu na charakter związku praktyki użycia języka (u Ciebie są to "przyzwyczajenia") z konotacją nazw (u Ciebie są to "pojęcia") zgłosiłem swoją lingwistyczną propozycję zwalczania złego użycia nazwy "stolica Państwa Izrael" poprzez celowe wprowadzenie do języka kilku nowych nazw: "rząd jerozolimski", "premier rządu jerozolimskiego" etc. - co w mojej ocenie wpłynie na nową, oczekiwaną przez nas praktykę językową.

Pozdrawiam serdecznie. Shalom, ijk
izaakjk

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/15 23:49  
Posluchalem sie Ciebie Izaaku, zerknij
izrael.org.il/kultura/897-mury-z-gliny.html
admin
Admin

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/16 00:13  
Admin napisał w innym wątku Forum zatytułowanym "Mury z gliny - Margalit i Boaz": "To ona wypatrzyła talent Boaza, który po sukcesie w tym programie trafił m.in. na festiwal Eurowizji jako reprezentant państwa żydowskiego (ze stolicą w Jerozolimie)."

Bardzo się cieszę, Adminie Wyobraź sobie, że tą niespodzianką sprawiłeś mi niezwykłą radość! To działa!!! Niech to będzie malutki początek wielkiej sprawy

Dziękuję, Adminie. Shalom, Izaak
izaakjk

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/16 00:22  
Napisales dotad 50 postow, ale zdazylem Cie bardzo polubic. Przede wszystkim za jezyk, wazenie slow i cos co po hebrajsku nazywa sie "hasechel hajaszar", po angielsku "common sense", a po polsku "zdrowy rozsadek".

Pomysl nad charakterystycznym avatarem. Dzieki temu bede mogl szybko lokalizowac wzrokiem Twoje komentarze.

izrael.org.il/forum/myprofile/avatar.html
admin
Admin

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/16 08:20  
izaakjk napisał:

Podsumowując: zamiast mówić "rząd Izraela" albo "premier Izraela" - powinniśmy mówić: "rząd jerozolimski" albo "premier rządu jerozolimskiego" (ewentualnie bliskie rodzinnie będą wyrażenia: "premier z Jerozolimy" i "rząd z Jerozolimy").

Lek,jaki zaproponował Izaakjk może być nawet dość skuteczny. Widzę niestety niebezpieczeństwo "skutków ubocznych" kuracji.
Mówienie" rząd jerozolimski " może umacniać przekonanie naszych wrogów o tymczasowości, braku pełnego umocowania prawnego państwa Israel

Skojarzenie z rządem londyńskim RP mi nasuwa się samo.

Lekarstwo dobre-tylko ostrożnie z dawkowaniem
koryfeus

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/16 15:02  
koryfeus napisał:
izaakjk napisał:

Lek,jaki zaproponował Izaakjk może być nawet dość skuteczny. Widzę niestety niebezpieczeństwo "skutków ubocznych" kuracji.
Mówienie" rząd jerozolimski " może umacniać przekonanie naszych wrogów o tymczasowości, braku pełnego umocowania prawnego państwa Israel

Skojarzenie z rządem londyńskim RP mi nasuwa się samo.

Lekarstwo dobre-tylko ostrożnie z dawkowaniem

agreed.
will definitely serve to delegitimize israel.
mamzerek

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/16 16:42  
Witam dziś.
Jeżeli śledzi się komentarze,to można zauważyć(przynajmniej w Pl),że komentatorzy
tak w słowie,jak i w piśmie czędto używają zwrotu skrótowego na opis jakiejś decyzji,opinii,zdania w stosunkach i wydarzeniach międzynarodowych.Często można zauważyć takie zwroty np: "zdaniem Moskwy","Londyn zaprzecza","Warszawa protestuje",albo "Madryt dementuje". Otóż taka forma przedstawiania zdania, sprawy
jakiegoś państwa,sprowadza się do tego,że takim sposobem przedstawia się stanowisko
danego Państwa w "sprawie". Czy zatem zastosowanie tego wzoru nie może być właściwe dla rządu Izraela? Przykłady:np "Jerozolima zaprzecza","Jerozolima nie wyraża zgody",czy "Jerozolima nie wyraziła zgody". Przy takich zwrotach nikt nie ma wątpliwości,kogo przedstawia Jerozolima,-czyj rząd.

Pozdrawiam JG.
Jan Gołębiowski

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/16 16:47  
Nie wierzy pan w oś Warszawa - Tel Awiw - Waszyngton, o której opowiadają po cichu ludzie z otoczenia prezydenta Kaczyńskiego?

Więcej... wyborcza.pl/1,93610,4044882.html#ixzz15SdOIEju
Kocur z Jerozolimy
Garfield chai!

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/18 01:20  
Admin powiedział: "Napisales dotad 50 postow, ale zdazylem Cie bardzo polubic. Przede wszystkim za jezyk, wazenie slow i cos co po hebrajsku nazywa sie "hasechel hajaszar", po angielsku "common sense", a po polsku "zdrowy rozsadek".

Pomysl nad charakterystycznym avatarem. Dzieki temu bede mogl szybko lokalizowac wzrokiem Twoje komentarze."

Drogi Adminie, muszę przyznać, że Twoja opinia sprawiła mi wielką radość, ale jednocześnie czuję zakłopotanie, ponieważ chciałbym pisać jak najlepiej, jednakże często mam wrażenie, że piszę zbyt pośpiesznie - oczywiście kosztem jakości tekstu. A kiedy czytam wypowiedzi wielu Forumowiczów, także Twoje, Adminie, nierzadko lektura sprawia mi wielką przyjemność, właśnie za pomysłowość, żywość, wyrafinowany żart, głęboką refleksję, no i oczywiście za wyważone, po prostu mądre opinie I za możliwość bycia wśród Was i także dorzucenia co nieco od siebie jestem Portalowi, Tobie, Adminie, Danie i po prostu Wszystkim Forumowiczom bardzo, ale to bardzo wdzięczny!

TODA RABA! Shalom, ijk
izaakjk

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/18 02:50  
Dzisiaj kilka osob (oczywiscie nie stad) wprawilo mnie w stan furii (Czytelnicy niech wybacza prywate) i tym bardziej milo slyszec takie slowa
admin
Admin

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/20 11:03  
Tylko Jerozolima jest i będzie stolicą Izraela !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nie patrzeć czy to się komuś podoba czy nie !!!!!! robić swoje budować kolejne osiedla ,a cały ten wrzask to przejaw bezsiły wrogów Izraela!!!
kazdy polityk występujący w knesecie to uznaje i żadna deklaracja tu nie potrzebna !!!! tak myślę a że oficyjalnie tego niedeklarują to tylko polityka
pewnie boja się o dostawy ropy od arabów .
OBSERWATOR

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/20 14:42  
OBSERWATOR napisał:
Nie patrzeć czy to się komuś podoba czy nie !!!!!! robić swoje budować kolejne osiedla ,a cały ten wrzask to przejaw bezsiły wrogów Izraela!!!
kazdy polityk występujący w knesecie to uznaje i żadna deklaracja tu nie potrzebna !!!! tak myślę a że oficyjalnie tego niedeklarują to tylko polityka

Ja to do zaznaczonego dodam: "i Świata całego",ktoś powie: głupi,
fantasta marzyciel i taki tam,-slowem niemądry,a niech tam ,bowiem ja wiem
i wierzą,że tak będzie, bo to znajduję w Proroctwach biblijnych. W te trzeba
wierzyć,jeżeli się jest człowiekiem wierzącym HaShem.
Jan Gołębiowski

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/21 00:57  
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i dedykuję:

Malaguena
Noemi

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/24 01:26  
Tak czytam o kwestii stolicy: Jerozolima czy Tel Awiw -tak we mnie wewnętrznie - to jednak Tel Awiw -- jednak mimo deklaracji izraelskiej ja tego tak nie czuję. Dla mnie Jerozolima powinna być miastem nie podzielonym czymś na wzór "wolnego miasta" ale to tylko moje wewnętrzne oczekiwania
wojmi

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/24 01:34  
"Polskie Obozy Śmierci" do 1945 to faktycznie kłamliwe
ale po 1945 znowu niezbyt kłamliwe - na terenie KL Auschwitz i jego filii np Jaworzno, Świętochłowice i inne - były obozy dla Ślązaków, Niemców śląskich, jeńców wojennych, byłych partyzantów - o bardzo dużej śmiertelności, prowadzone przez UB.
wojmi

O:Polskie obozy śmierci a stolica Izraela 2010/11/24 16:42  
OBSERWATOR napisał:

swietny op-ed artykul na ten (ok, podobny) temat we wczorajszym wsj.
podaje link do fragmentu. (nie mam czasu przetlumaczyc ani strescic calosci)

online.wsj.com/article/SB10001424052748704243904575630374237241104.html?KEYWORDS=settlements
mamzerek

Do góryStrona: 12
Moderatorzy: dana
Naszą witrynę przegląda teraz 217 gości i 1 użytkownik 
  • jederman